Εκδηλώσεις: Διαλέξεις

Ημερολόγιο

25 Ιανουαρίου 2010, (Δευτέρα), Λουϊζιάνα, Η.Π.Α., School of Music - Lousiana State University (LSU)  Composers Forum (Διευθυντής Ντίνος Κωνσταντινίδης).

Ομιλία του Ντ. Κωνσταντινίδη, LSU Boyd Professors, με θέμα "Ο συνθέτης Δημήτρης Μητρόπουλος".

―19 Απριλίου 2010 (Δευτέρα), Λουϊζιάνα, Η.Π.Α., School of Music - Lousiana State University (LSU)  Composers Forum (Διευθυντής Ντίνος Κωνσταντινίδης).

Ομιλία του Wallace McKenzie, LSU Professors of Musicology, με θέμα "Οι συνθέσεις του Δημήτρη Μητρόπουλου".

28 Απριλίου 2010 (Τετάρτη), ώρα 20.30΄, Κέρκυρα, Αίθουσα της Φιλαρμονικής Εταιρείας Κερκύρας: Ομιλία-Αφιέρωμα στον Δ. Μητρόπουλο της Φιλαρμονικής Εταιρείας Κερκύρας.

Ομιλητής: Κωνσταντίνος Καρδάμης, διδάσκων του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου· κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θ' ακουστούν αποσπάσματα από έργα του Δ. Μητρόπουλου.

13 Μαϊου 2010, (Τετάρτη), ώρα 20.30΄, Αθήνα, Αίθουσα συναυλιών του Ινστιτούτου Goethe: Συναυλία-Αφιέρωμα στον Δ. Μητρόπουλο  της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών.

Ομιλία του Απ. Κώστιου με θέμα: "Ο συνθέτης Δημήτρης Μητρόπουλος" . (Βλ. και Εκδηλώσεις: Συναυλίες)

2 Νοεμβρίου 2010 (Τρίτη), ώρα 17.00΄, Teatro alla Scala, Μιλάνο

Αίθουσα Τελετών της Σκάλας του Μιλάνου, Εκδήλωση μνήμης για τον Δημήτρη Μητρόπουλο. Ομιλίες των:  Lorenzo Arruga (μουσικογράφου), Νίκου Βελισσιώτη (μουσικού παραγωγού), καθώς και του Απόστολου Κώστιου (μουσικολόγου)  με θέμα: "Δημήτρης Μητρόπουλος - Γκούσταβ Μάλερ: Μια δημιουργική εκλεκτική συγγένεια"·

17 Δεκεμβρίου 2010 (Παρασκευή): Ομιλία από τον πρόεδρο του Verein Griechischer Akademiker, Μόναχο (Σύλλογος Ελλήνων Πανεπιστημιακών του Μονάχου) για τη ζωή και το έργο του Δημήτρη Μητρόπουλου, με ειδική αναφορά στην συμμετοχή του Έλληνα αρχιμουσικού στις μουσικές εκδηλώσεις (φεστιβάλ σύγχρονης μουσικής Musica viva, συναυλίες με την Ορχήστρα της Ραδιοφωνίας του Μονάχου κ.ά.) στο Πολιτιστικό κέντρο της Εκκλησίας του Μονάχου. Θα προηγηθεί το πρωί της ίδιας μέρας δέηση στον ιερό ναό. Λεπτομέριες μετά την παραλαβή του προγράμματος.

Το 2010 ΕΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ έληξε!

Οι εκδηλώσεις (συναυλίες, συνέδρια, εκδόσεις κ.λπ.) συνεχίζονται!!!

―26 Απριλίου 2011 (Τρίτη), ώρα 19.00: Center for Fiction, 17 East 47th Street, New York

Ομιλία από τον Michael Schwalb, βιολοντσελίστα,  παραγωγό εκπομπών  της Westdeutscher Rundfunk (WDR) της Κολωνίας και εκδότη κλασικής μουσικής με θέμα «Ο Δημήτρης Μητρόπουλος ως προφήτης και κήρυκας της μουσικής του Μάλερ».