Εκδηλώσεις: Δημοσιεύσεις – Εκδόσεις

Αφιέρωμα (σε συνέχειες) του περιοδικού ΠΟΛΥΤΟΝΟΥ: “2010 – Έτος Δημήτρη Μητρόπουλου”, Κείμενα – επιλογή κειμένων & φωτογραφιών από τον Απ. Κώστιο.

Τεύχος αρ. 38 (Ιανουάριος – Φεβρουάριος 2010), σ. 32-37: Απ. Κώστιος, Προλεγόμενα & Βιογραφικά (Ι. Καταγωγή και σπoυδές, ΙΙ. Η Ελληνική περίοδος)·Δημήτρη Μητρόπουλου, «... Δεν αρκεί να βλέπεις τον Παρθενώνα» (κείμενο από συνέντευξη).

Τεύχος αρ. 39 (Μάρτιος – Απρίλιος 2010), σ. 32-34: Απ. Κώστιος, Βιογραφικά (ΙΙΙ. Η περίοδος της Μιννεάπολης, ΙV. Η περίοδος της Νέας Υόρκης· Μαρτυρίες.

Τεύχος αρ. 40 (Μάιος – Ιούνιος 2010), σ. 33-36: Δ. Μητρόπουλος, “Πρόβλημα δικτατορίας”·Απ. Κώστιος, Ο Δημήτρης Μητρόπουλος ως ερμηνευτής, (Ι. Ο πιανίστας, ΙΙ. Ο διευθυντής ορχήστρας, ΙΙΙ. Η σχέση με τον Μάλερ)·Τιμητικές διακρίσεις.

Τεύχος 41 (Ιούλιος – Αύγουστος 2010), σ. 33-38: Απ. Κώστιος, Ο Δημήτρης Μητρόπουλος ως συνθέτης (1), (Ι. Γιατί ο Μητρόπουλος εγκατέλειψε τη σύνθεση, ΙΙ. Ο ρόλος του Φερρούτσιο Μπουζόνι, ΙΙΙ. Ο ρόλος του κοινού και της κριτικής)·Θωμά Ταμβάκου, Επίσημη δισκογραφία του Δημήτρη Μητρόπουλου.

Τεύχος 42 (Σεπτέμβριος – Οκτώβριος 2010), σ. 33-36: Απ. Κώστιος, Ο Δημήτρης Μητρόπουλος ως συνθέτης (2), (Ι. Ο Μητρόπουλος για το έργο του, ΙΙ. Η αξιολόγηση του έργου, ΙΙΙ. Οι συνθέσεις του Δημήτρη Μητρόπουλου, ΙV. Πρώτη συνθετική περίοδος: Ο Μητρόπουλος και η Ελληνική Εθνική Σχολή)· [Για τον σοσιαλιστικό ρεαλισμό] (Επιλεγμένα αποσπάσματα από ένα κείμενο του Δ. Μητρόπουλου / Το πλήρες κείμενο στο: Κείμενα Δ. Μητρόπουλου – Σχόλια Απ. Κώστιου, εκδ. ΕΣΤΙΑ, 1996.

Αφιέρωμα του περιοδικού ΔΙΦΩΝΟ: Κλασική Τέχνη & Λόγια Ελληνική Μουσική, Επιμέλεια Λιάνα Μελανδρενιώτη.

Τεύχος αρ. 169 (Μάρτιος 2010), σ. 64-67: “2010 Έτος Δημήτρη Μητρόπουλου – 50 χρόνια απουσίας” / Απ. Κώστιος, Η ζωή και το έργο του· Δ. Μητρόπουλου, Υποθήκες.

Χρήστος Ηλ. Κολοβός, «Δημήτρης Μητρόπουλος – Κωνσταντίνος Κυδωνιάτης: εισαγωγή στην άγνωστη αλληλογραφία τους»: Περ. ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΙΑ, (τεύχος Ιουλ. - Αυγ. - Σεπτ. 2010), σ. 18-19.

Ηλιάννα Αντωνίου, «Δημήτρης Μητρόπουλος – Ένα πολύπλευρο ταλέντο στην υπηρεσία της μουσικής»: ΑΕΠΙ – η εφημερίδα μας, (τεύχος 17, Δεκ. 2010), σ. 14-15.

Το 2010 ΕΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ έληξε!

Οι εκδηλώσεις (συναυλίες, συνέδρια, δημοσιεύσεις κ.ά.) συνεχίζονται!!!

Ηλία Χρυσοχοϊδη, «Μία συμφωνική, ένα αφεντικό και δύο μνηστήρες»: εφ. Το Βήμα, (9 Ιαν. 2011), σ. Β2, 6-7.

Χρήστος Ηλ. Κολοβός, «Ένα Αδημοσίευτο Κείμενο του Δημήτρη Μητρόπουλου (1896-1960)»: Περ. ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΙΑ, (τεύχος Ιανουάριος - Φεβρουάριος - Μάρτιος 2011), σ. 20-26.

Βασίλης Λαμπρόπουλος – Παντελής Πολυχρονίδης, «Η επιμέλεια εαυτού ως μέλος και μελέτη»: περ. The Athens Review of books, (έτος 2, τεύχος 22, Οκτώβριος 2011), σ. 8-9.

Παρουσίαση έκδοσης πρακτικών του συνεδρίου

Δημήτρης Μητρόπουλος (1896-1960): πενήντα χρόνια μετά

Τρίτη 27 Μαρτίου 2012, ώρα 12.00

Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος «Λίλιαν Βουδούρη»

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

synedrio dm_50_xronia_meta

Η Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος «Λίλιαν Βουδούρη» διοργανώνει την παρουσίαση της έκδοσης πρακτικών του συνεδρίου με τίτλο Δημήτρης Μητρόπουλος (1896-1960): πενήντα χρόνια μετά.

Η επιμέλεια της έκδοσης των πρακτικών έγινε από τους Ι. Φούλια, Γ. Μπελώνη, Γ. Βλαστό και Τ. Κολυδά, χρηματοδοτήθηκε από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο και κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Orpheus, Μάριος Νικολαΐδης και ΣΙΑ Ο.Ε..

Στην παρουσίαση του τόμου των πρακτικών θα λάβουν μέρος οι:

Ολυμπία Ψυχοπαίδη-Φράγκου (Μουσικολογία)

Ιωάννης Φούλιας (Μουσικολογία-Πολυφωνία)

Χάρης Ξανθουδάκης (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

Nίκος Τσούχλος (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)

Στεφανία Μεράκου (Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη «Λίλιαν Βουδούρη»)

Η εκδήλωση θα κλείσει με το έργο «Κρητική Γιορτή» (1919) του Δημήτρη Μητρόπουλου.

Στο πιάνο ο Γιώργος Κωνσταντίνου.