Απώλεια Γεωργίου Κωνστάντζου (1950-2023)

Την Δευτέρα, 17 Ιουλίου 2023, απεβίωσε ο εκλεκτός συνάδελφος και συνεργάτης Γεώργιος Κωνστάντζος. Καταγόμενος από τις Σαράντα Εκκλησίες της Θράκης, γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου και το 1961 εγκαταστάθηκε στην Αθήνα. Πτυχιούχος της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Διπλωματούχος Μονωδίας και Διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, υπηρέτησε 33 χρόνια στη Μέση Εκπαίδευση. Για περισσότερα από 40 χρόνια και μέχρι το θάνατό του ασχολήθηκε συστηματικά με τη μουσική πράξη και τη μουσικολογική έρευνα. Ίδρυσε το Αρχείο Ελληνικής Μουσικής, επιμελήθηκε την έκδοση άνω των 80 ψηφιακών δίσκων και συνέγραψε πληθώρα μελετών για την νεοελληνική μουσική (για τη μουσική της Ελληνικής Επανάστασης, τον Φιλελληνισμό, το σμυρναίικο τραγούδι, το κωνσταντινουπολίτικο τραγούδι, το παιδαγωγικό τραγούδι στο νεοελληνικό κράτος, τον Κωνσταντίνο Αγαθόφρονα Νικολόπουλο, τη Μαρία Φωσκαρίνα Δαμασκηνού κ.ά.).

Πριν από 10 χρόνια ολοκληρώσαμε την πρώτη συνεργασία μας με την έκδοση των Μουσουργών της Θράκης, σε συνεργασία με τον Θωμά Ταμβάκο. Στον πρόλογο του βιβλίου, τους ευχαριστούσα αμφότερους «για την παραδειγματική αφοσίωσή τους στην αδιάλειπτη επισταμένη έρευνα και μελέτη της ελληνικής μουσικής, προϊόν της αστείρευτης αγάπης τους για το ελληνικό πνεύμα και ταυτόχρονα πρότυπο ήθους και επιστημοσύνης». Ας μου επιτραπεί να τον αποχαιρετήσω με τις ίδιες λέξεις.

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του και στους συνεργάτες του.

Θανάσης Τρικούπης